Toto je starší verze dokumentu!
Výraz malware vznikl spojením anglického malicious software (v překladu zákeřný software). Jako malware se označuje software psaný za účelem škodit vlastníkovi. Mezi malware se řadí počítačové viry, červi, spyware, adware, trojští koně, rootkity, backdoory a další.
Mezi nakažlivý malware se považují viry a červi. Jsou známy pro jejich druh šíření, než následky, či chování.
Za virus se označuje program, který je schopný se šířit bez vědomí uživatele. Neumí se šířit sám, šíření probíhá skrze soubor nakažený virem (hostitel). Virus se může přenést z jednoho počítače na druhý jen, když někdo přenese celého hostitele. Chová se tedy podobně, jako biologický virus. Svojí činností negativně ovlivňuje hostitelský počítač.
EXE(dříve COM) - nejčastější způsob, virus se aktivuje spuštěním programu
Častý způsob nákazy před rozšířením internetu. Do boot sektoru diskety, jiného média, či pevného disku (Master boot sektor) je zaveden kód viru a ten se do počítače dostane okamžitě po zapnutí. Tím virus obejde operační systém a tedy i případný antivirus.
Přenášejí se v dokumentech (např. dokumenty MS Office). Virus je zde ve formě makra, které je schopno např. i spustit libovolný program, a to bez vědomí uživatele.