Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:kopirky

Tisk a skenování na školních kopírkách

Původní kopírkový systém (technicky, SafeQ 3.6.2, není důležité) fungoval na GML od září 2009. Nejprve obsahoval jednu, pak dvě, nyní jsou v něm zapojeny tři „chytré“ kopírky: v knihovně (primárně pro kantory), v 1. patře a ve 2. patře, vždy uprostřed budovy „u automatu“. Od července 2015 jest podstatně chytřejší (technicky v něm běží verze SafeQ5 MU16). Lidsky řečeno: už ví, kdo jste (pozná to na základě čipu, který se páruje s kuchyňskou databází, jež Vám čip vydává). Umí Vás ověřit loginem+heslem (tím, co běžně používáte na PC). Zná rovněž Váš e-mail. A dosáhne při skenování k Vám na disk K: do složky K:\skeny. Pro přístup ke kopírkovému systému vede jednoduchá adresa http://tisk.gml.cz.

Kopírování

Ale pojďme postupně.Nejdřív kopie.
Většinou lidi chtějí po kopírce, aby uměla kopírovat. Zaměstnancům GML stačí přijít ke kopírce s čipem, probudit ji stiskem libovolného tlačítka, čip přiložit ke čtečce, ta udělá píp, přihlásí Vás, na úvodní obrazovce stisknete Kopírovat a můžete vesele zadarmo kopírovat. (Jednou za čas vyrobím pro vedení rozpis, kdo toho kolik prokopíroval, tak opatrně, Velký bratr vás vidí ;-))
Studenti to mají komplikovanější, protože kopírují za peníze (1,50 Kč za čb A4 stránku, 10,- Kč za barevnou A4 stránku; pozor, nerozlišuje se mezi celobarevnou A4 fotkou a mezi jedním modře podtrženým odkazem, jakákoliv barva je prostě za desetikorunu…) Zajdou si tedy nejprve na vrátnici, kde pípnou čipem, zaplatí zvolenou sumu peněz a „dobijí si kredit“, za nějž pak mohou kopírovat. Kredit je v systému ihned, přijdete ke kopírce, pípnete čipem, kopírujete.
Tip: Kopírujete-li samostatné listy (např. deset A4ek), je vhodné použít horní podavač, kam dáte všechny papíry zaráz.
Kopírka umí zmenšovat/zvětšovat, umí vyrobit ze dvou jednostranných listů jeden oboustranný, umí tisknout i na tvrdší papíry (až do gramáže 300 g/m2). Singularity je nutné jí ale říct: Kopírujete-li (či tisknete-li) na tvrdší papír, klikněte na ikonu „Papír“ a zvolte třeba „Silný1“ (odpovídá cca 180 g/m2) nebo až „Silný4“ (cca 300 g/m2). Kopírka si podle toho nastaví kolečka v podavači a celou cestu papíru – neničí se, nezasekává, papír jede pomaleji.
Též se běžně stává, že uživatel do kopírky strčí jiný zdrojový formát papíru, než je A4 či A3. Standardně je na všech kopírkách zapnuto automatické rozpoznávání, potíž je v tom, že kopírka umí víc formátů (A5, Letter, obálku, …), takže občas rozpozná i jiný formát. Je dobré jí říct, že nechcete kopírovat třeba na automaticky rozpoznaný Letter, ale že opravdu chcete číst A4, byť budou okolo bílé okraje (kliknutím na tlačítko Formát). Pokud jí to neřeknete, kopírka Vás vyzve ke vložení papíru formátu Letter do ručního podavače (protože v těch dolních podavačích má A4 a A3, to ona ví, že na to kopírovat nechcete), no, a když jí do ručního podavače místo Letteru strčíme A4ku, tak se v půli cesty papír zasekne. 1)

Tisk

Někteří chtějí na kopírce tisknout.
Zatímco dosud šlo tisknout jediným způsobem (že jste na počítači měli nainstalovanou tiskárnu „kopírkový systém“, do níž jste při tisku zadali svůj číselný kód), nyní je situace mnohem jednodušší a tisknout můžete mnoha způsoby.

  1. Původní postup funguje i nadále na všech počítačích uvnitř GML. I oblíbený číselný kód můžete zadávat stále stejný. Místo něj lze ale nově použít i Váš login do počítače (typu havlasek nebo xnovak). Lze též namísto kódu k identifikaci použít i mail (typu havlasek@gml.cz nebo xnovakova@gml.cz – ten, co máte od třídního uveden v Edupage).
  2. Nainstalovat tiskárnu „kopírkový systém“ lze i doma, stačí si stáhnout http://tisk.gml.cz/safeq-klient-domaci.zip, kde naleznete soubory i postup. Sedí student/kantor večer doma, vyrobí co potřebuje, zvolí Soubor-Tisk a rovnou si to pošle do fronty, z níž si výtisk někdy vybere… :-)
  3. Jde to ale i jednodušeji: stačí poslat kopírkovému systému mail. Pošlete-li ze svého mailu (typu havlasek@gml.cz nebo xnovakova@gml.cz) e-mail na adresu kopirka@gml.cz s přílohou, kopírkový systém přílohu zpracuje a zařadí do Vaší osobní fronty k tisku. Vlastní text mailu netiskne. Pošle Vám o tom zpátky informaci mailem. Zpracovávat umí běžně používané formáty: Office dokumenty (doc, docx, docm, dot, dotx, dotm, rtf, xls, xlsx, xlsm, xlsb, xltx, xltm, csv, ppt, pptx, pps, ppsx, pot, potx), klasické Open Office documenty (odp, ods, odt, ott), též HTML dokumenty (html, htm, mhtml, xhtml), obrázky (jpg, jpeg, png, bmp, gif, tiff, ico, wmf, emf, svg) i ostatní textové soubory (txt, pdf, xml, fo, xps, epub). Pošlete-li mail bez přílohy, zařadí Vám kopírkový systém text uvnitř tohoto mailu.
  4. A ještě poslední způsob, jak něco zadat k tisku a manipulovat s osobní tiskovou frontou: Na stránce http://tisk.gml.cz kliknete na „Rozhraní mobilního tisku“, přihlásíte se školním loginem+heslem a můžete Spravovat tiskové úlohy či Nahrát nový dokument k vytištění. Všimněte si v tomto rozhraní vpravo nahoře tlačítka Aktualizovat, nově příchozí tisk nemusí být bez aktualizace hned „vidět“.

Kromě Rozhraní mobilního tisku se lze na http://tisk.gml.cz přihlásit i do Kompletního SafeQ rozhraní, kde vidíte též historii Vašich úloh (tisků, kopií, dobíjení a vybíjení kreditu).
Jo, abych nezapomněl, dokument v osobní tiskové frontě vydrží týden, pak se automaticky smázne.
Fyzické vytištění dokumentů se pak děje tak, že přistoupíte ke kopírce, probudíte ji (např. libovolným tlačítkem) a na její obrazovce zvolíte u položky „Vytisknout vše“ možnost „Ano“. Pak teprve pípnete čipem a vyčkáte, až vše vyjede. Alternativní možností je ponechat „Vytisknout vše“ na možnosti „Ne“, pípnout čipem, v úvodním menu zvolit „SafeQ Print“ a poté si vybrat, co vytisknu teď, co nechám na příště a co smažu.

Tiskneme barevně nebo černobíle? Jednostranně nebo oboustranně? A3 nebo A4?

Při tisku do virtuální tiskárny „kopírkový systém“ (odrážky 1. a 2.) lze po volbě Soubor-Tisk kliknout na Vlastnosti a vybrat mnoho detailů: V záložce Základní třeba formát papíru nebo počet kopií, v záložce Uspořádání třeba jednostrannost, oboustrannost či brožuru, v záložce Kvalita pak barvu či černobílost. Tip: Zaujala vás záložka Dokončit, v níž je sešívání, sklad a děrování? Sice žádná ze tří kopírek podobný finišer nemá, ale stavte se za námi informatiky, možnosti na GML jsou značné…
Při posílání mailu na kopirka@gml.cz (odrážka 3.) i při nahrávání dokumentu do Rozhraní mobilního tisku (odrážka 4.) máme možnost ovlivnit barevnost či oboustrannost pomocí jména souboru. Je to jednoduché:

  • Chcete-li mít výsledek barevný, musíte nahrávaný/mailovaný soubor přejmenovat: obsahuje-li jeho jméno slovo „barevne“ nebo „barevně“ (bez uvozovek, nehledě na velikost písmen), vytiskne se ve finále barevně.
  • Chcete-li mít výsledek oboustranný, musíte nahrávaný/mailovaný soubor přejmenovat: obsahuje-li jeho jméno slovo „duplex“ nebo kořen „oboustr“ (bez uvozovek, nehledě na velikost písmen), vytiskne se ve finále na obě dvě strany, tedy duplexně.
  • Ve všech ostatních případech je dokument vytištěn černobíle, jednostranně a vždy na A4.

Skenování

Kopírka funguje i jako báječný skener.
Neváhejte, je to zdarma a hrozně jednoduché. Osobně skenuju vše důležité, co mi projde pod rukama. Stačí pípnout čipem u kopírky, v prvním menu zvolit položku „SafeQ scan“, na výběr máte skenování rovnou do Vašeho adresáře K:\skeny nebo do Vašeho osobního e-mailu.
Se skenem do mailu opatrně, nanejvýš tak 5-6 stránek, víc jedním mailem neprocpete. Záleží samozřejmě na kvalitě skenu (tzv. dpi, bohatě stačí 100 dpi pro obrázek, 150 dpi pro text), též na výstupním formátu (pdf či jpg či tif).
Naopak do K:\skeny si skenujte cokoliv v jakékoliv kvalitě a rozsahu.

Videonávody

Běžná kopie jedné stránky

Ruční oboustranná kopie

Oboustranná kopie z podavače

Barevná kopie

Zmenšení A3 na A4 na šířku

Kopie jiného formátu (než je A3 či A4)

Sken do mailu

Oboustranný sken do K:\skeny

Sken do K:\skeny s rozdělením do několika PDF po 2 stranách

Tisk všech úloh čekajících ve frontě

Kopie jiného formátu než A4 a A3

Obyčejná kopie+nastavení na (novější) C224

Zmenšení dvou A4 na jednu A4

1)
Statisticky se tato situace stává několikrát týdně…
navody/kopirky.txt · Poslední úprava: 01. 09. 2022, 06.21 autor: havlasekadm