Původní kopírkový systém (technicky, SafeQ 3.6.2, není důležité) fungoval na GML od září 2009. Nejprve obsahoval jednu, pak dvě, nyní jsou v něm zapojeny tři „chytré“ kopírky: v knihovně (primárně pro kantory),
v 1. patře a ve 2. patře, vždy uprostřed budovy „u automatu“. Od července 2015 jest podstatně chytřejší (technicky v něm běží verze SafeQ5 MU16). Lidsky řečeno: už ví, kdo jste (pozná to na základě čipu, který se páruje s kuchyňskou databází, jež Vám čip vydává). Umí Vás ověřit loginem+heslem (tím, co běžně používáte na PC). Zná rovněž Váš e-mail. A dosáhne při skenování k Vám na disk K: do složky K:\skeny. Pro přístup ke kopírkovému systému vede jednoduchá adresa http://tisk.gml.cz.
Ale pojďme postupně.Nejdřív kopie.
Většinou lidi chtějí po kopírce, aby uměla kopírovat. Zaměstnancům GML stačí přijít ke kopírce s čipem, probudit ji stiskem libovolného tlačítka, čip přiložit ke čtečce, ta udělá píp, přihlásí Vás, na úvodní obrazovce stisknete Kopírovat a můžete vesele zadarmo kopírovat. (Jednou za čas vyrobím pro vedení rozpis, kdo toho kolik prokopíroval, tak opatrně, Velký bratr vás vidí )
Studenti to mají komplikovanější, protože kopírují za peníze (1,50 Kč za čb A4 stránku, 10,- Kč za barevnou A4 stránku; pozor, nerozlišuje se mezi celobarevnou A4 fotkou a mezi jedním modře podtrženým odkazem, jakákoliv barva je prostě za desetikorunu…) Zajdou si tedy nejprve na vrátnici, kde pípnou čipem, zaplatí zvolenou sumu peněz a „dobijí si kredit“, za nějž pak mohou kopírovat. Kredit je v systému ihned, přijdete ke kopírce, pípnete čipem, kopírujete.
Tip: Kopírujete-li samostatné listy (např. deset A4ek), je vhodné použít horní podavač, kam dáte všechny papíry zaráz.
Kopírka umí zmenšovat/zvětšovat, umí vyrobit ze dvou jednostranných listů jeden oboustranný, umí tisknout i na tvrdší papíry (až do gramáže 300 g/m2). Singularity je nutné jí ale říct: Kopírujete-li (či tisknete-li) na tvrdší papír, klikněte na ikonu „Papír“ a zvolte třeba „Silný1“ (odpovídá cca 180 g/m2) nebo až
„Silný4“ (cca 300 g/m2). Kopírka si podle toho nastaví kolečka v podavači a celou cestu papíru – neničí se,
nezasekává, papír jede pomaleji.
Též se běžně stává, že uživatel do kopírky strčí jiný zdrojový formát papíru, než je A4 či A3. Standardně je na všech kopírkách zapnuto automatické rozpoznávání, potíž je v tom, že kopírka umí víc formátů (A5, Letter, obálku, …), takže občas rozpozná i jiný formát. Je dobré jí říct, že nechcete kopírovat třeba na automaticky rozpoznaný Letter, ale že opravdu chcete číst A4, byť budou okolo bílé okraje (kliknutím na tlačítko Formát). Pokud jí to neřeknete, kopírka Vás vyzve ke vložení papíru formátu Letter do ručního podavače (protože v těch dolních podavačích má A4 a A3, to ona ví, že na to kopírovat nechcete), no, a když jí do ručního
podavače místo Letteru strčíme A4ku, tak se v půli cesty papír zasekne. 1)
Někteří chtějí na kopírce tisknout.
Zatímco dosud šlo tisknout jediným způsobem (že jste na počítači měli nainstalovanou tiskárnu „kopírkový systém“, do níž jste při tisku zadali svůj číselný kód), nyní je situace mnohem jednodušší a tisknout můžete mnoha způsoby.
Kromě Rozhraní mobilního tisku se lze na http://tisk.gml.cz přihlásit i do Kompletního SafeQ rozhraní, kde vidíte též historii Vašich úloh (tisků, kopií, dobíjení a vybíjení kreditu).
Jo, abych nezapomněl, dokument v osobní tiskové frontě vydrží týden, pak se automaticky smázne.
Fyzické vytištění dokumentů se pak děje tak, že přistoupíte ke kopírce, probudíte ji (např. libovolným tlačítkem) a na její obrazovce zvolíte u položky „Vytisknout vše“ možnost „Ano“. Pak teprve pípnete čipem a vyčkáte, až vše vyjede. Alternativní možností je ponechat „Vytisknout vše“ na možnosti „Ne“, pípnout čipem, v úvodním menu zvolit „SafeQ Print“ a poté si vybrat, co vytisknu teď, co nechám na příště a co smažu.
Při tisku do virtuální tiskárny „kopírkový systém“ (odrážky 1. a 2.) lze po volbě Soubor-Tisk kliknout na Vlastnosti a vybrat mnoho detailů: V záložce Základní třeba formát papíru nebo počet kopií, v záložce Uspořádání třeba jednostrannost, oboustrannost či brožuru, v záložce Kvalita pak barvu či černobílost. Tip: Zaujala vás záložka Dokončit, v níž je sešívání, sklad a děrování? Sice žádná ze tří kopírek podobný finišer nemá, ale stavte se za námi informatiky, možnosti na GML jsou značné…
Při posílání mailu na kopirka@gml.cz (odrážka 3.) i při nahrávání dokumentu do Rozhraní mobilního tisku (odrážka 4.) máme možnost ovlivnit barevnost či oboustrannost pomocí jména souboru. Je to jednoduché:
Kopírka funguje i jako báječný skener.
Neváhejte, je to zdarma a hrozně jednoduché. Osobně skenuju vše důležité, co mi projde pod rukama. Stačí pípnout čipem u kopírky, v prvním menu zvolit položku „SafeQ scan“, na výběr máte skenování rovnou do Vašeho adresáře K:\skeny nebo do Vašeho osobního e-mailu.
Se skenem do mailu opatrně, nanejvýš tak 5-6 stránek, víc jedním mailem neprocpete. Záleží samozřejmě na kvalitě skenu (tzv. dpi, bohatě stačí 100 dpi pro obrázek, 150 dpi pro text), též na výstupním formátu (pdf či jpg či tif).
Naopak do K:\skeny si skenujte cokoliv v jakékoliv kvalitě a rozsahu.