Toto je starší verze dokumentu!
Viz Počítačové sítě.
Topologie = struktura zapojení jednotlivých síťových prvků.
Existují 4 nejběžnější topologie:
Ve sběrnicové topologii zprostředkovvává spojení jen jedno přenosové médium (sběrnice). Problémem sběrnicové topologie je, že má jen jednu kolizní doménu (více zařízení v nic nemůže mluvit naráz). Dalším problémem je, že pokud nastane problém ve sběrnici, zařízení spolu nemůžou komunikovat. Výhodou je levné a jednoduché vytvoření sítě. V dnešní době se sběrnicová topologie v praxi moc nevyužívá.
V kruhové topologii jsou všechny počítače zapojeny do kruhu (viz. obrázek). Data se posílají do kruhu doud nedorazí do cíle. Kolize jsou v kruhové topologii předáváním speciálního paketu (=token), pouze zařízení, které má token smí mluvit. Nevýhodou je složitá implementace a to, že pokud dojde k přerušení kruhu zařízení spolu nemůžou komunikovat.
HVězdicové topologii je jedno centrální zařízení, ke kterému jsou připojeny všechny ostatní zařízení. Výhodou je, že narozdíl od dvou předchozích topologií, že pokud dojde k přerušení cesty k jednomu ze zařízení ostatní můžou v pohodě fungovat. Další výhodou je, že nedochází ke kolizím. Nevýhodou je, že vytvoření hvězdy bývá u větších sítít náročnější. Nevýhodou je, že když selže centrální zařízení nemůže komunikovat nikdo.
Smíšená topologie je topologie v níž je co nejvíc zařízení propojeno do sebe. Realně nejpoužívanější (internet).
PAN - vyměňuje data a řeší služby jednoho člověka (Bluetooth, IrDA,…) LAN - vyměňuje data a řeší služby v rámci jedné domácnosti nebo firmy WAN - propojuje menší sítě (poskytovatel připojení k internetu)
Zařízení sloužící ke připojení přes telefonní linku.
(překl. přepínač)
Propojuje zařízení v rámci jedné místní sítě. Umí jenom přeposílat jednotlivá data. Důležitou specifikací je počet portů určených k propojení mezi zařízeními.
(překl. směrovač)
Slouží k propojení jedné nebo více sítí. Typicky připojení místní sítě do WAN.