Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:jakpsat

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
wiki:jakpsat [22. 07. 2014, 20.29]
lookin vytvořeno
wiki:jakpsat [22. 07. 2014, 21.22] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Jak psát na DokuWiki ======
 +Psaní na dokuwiki se dá rychle naučit a je celkem podobné psaní HTML stránek. Co nenajdete zde, najdete v angličtině na [[doku>​|www.dokuwiki.org]],​ můžete se také podívat na [[doku>​screencast|videa]]. Nejsnažší je podívat se na stránku, kde už někdo vytvořil něco podobného a podívat se, jak to udělal. Po straně je ikonka tužky s nápisem "​Upravit stránku"​ -- stačí kliknout, podívat se a dát zrušit úpravy.
 +
 +===== Vytvoření,​ úprava a smazání stránky =====
 +**Novou stránku vytvoříme** tak, že do jiné vložíme odkaz s názvem neexistující stránky nebo, že upravíme název existující stránky v adresním řádku prohlížeče. Stránky mají hierarchickou strukturu. Mohou tvořit kategorie a podkategorie stránek. Každý uživatel má právo přístupu (čtení a zápisu) jen do určitých kategorií, takže je možné, že v některých kategoriích nebude možné stránku vytvořit. Na zkoušení používejte kategorii PlayGround, kam mohou všichni.
 +
 +Novou stránku "Nová stránka"​ v kategorii PlayGround vytvoříme zadáním ''<​nowiki>​http://​www.gml.cz/​wiki/​doku.php/​playground:​novastranka</​nowiki>''​ do adresního řádku prohlížeče nebo vytvořením nového odkazu ''<​nowiki>​[[playground:​novastranka|Nová stránka]]</​nowiki>''​ v jiné stránce (odkaz je červený, pokud stránka opravdu neexistuje: [[playground:​novastranka|Nová stránka]]) a kliknutím na něj. Zobrazí se upozornění //Stránka s tímto názvem ještě neexistuje//​. Klikněte vpravo u okraje na ikonu tužky.
 +
 +Celou **novou kategorii vytvoříme** stejně. Pokud chceme, aby kategori měla nějakou úvodní stránku, která ji popisuje, vytvoříme hned v kategorii stránku s názvem "​uvod"​. V menu se pak zobrazí pod odkazem na kategorii právě tato stránka. Příklad: v kategorii "​Informatika"​ chci vytvořit podkategorii "​Počítačové sítě"​ s úvodní stránkou a podstránkou "​Síťové adresy"​. Zakládám proto stránky s odkazy ''<​nowiki>​informatika:​site:​uvod</​nowiki>''​ a ''<​nowiki>​informatika:​site:​adresy</​nowiki>''​. Na stránce ''<​nowiki>​informatika:​site:​uvod</​nowiki>''​ (odkaz vypadá takto ''<​nowiki>​[[informatika:​site:​uvod|Počítačové sítě]]</​nowiki>''​) napíši hned v záhlaví nadpis "​Počítačové sítě"​ a pokračuji popisem kategorie. Díky tomu se v menu neobjeví "​site"​ (jak je to v adrese), ale "​Počítačové sítě"​. ​ Na stránce ''<​nowiki>​informatika:​site:​adresy</​nowiki>''​ (odkaz vypadá takto ''<​nowiki>​[[informatika:​site:​adresy|Síťové adresy]]</​nowiki>''​) napíši hned v záhlaví nadpis "​Síťové adresy"​ a pokračuji textem stránky.
 +
 +**Existující stránku upravím** (nebo její způsob zápisu/​kód zobrazím) kliknutím na ikonu tužky u pravého okraje textu nebo na tlačítko "​upravit"​ vpravo ve stránce za každým blokem textu.
 +
 +**Stránka se smaže** tak, že se dá editovat a vymaže se veškerý její obsah.
 +
 +<WRAP center round important 80%>
 +V DokuWiki se stránka ve skutečnosti nesmaže. Pouze se po vymazání obsahu skryje, ale správce webu ji stále může zobrazit. **Cokoliv, co jednou uložíte, už v DokuWiki navždy zůstává s vaším jménem a informací, kdy jste úpravu provedli.** Byť jsou tyto informace skryty v historii stránky...
 +</​WRAP>​
 +
 +====== Syntaxe pro psaní ======
 +
 +Většinu základních potřebných úprav provedete kliknutím na nabídku nad oknem editace. Přesto bývá rychlejší naučit se alespoň pár základních značek. Některé věci ani jinak než značkou napsat nelze.
 +
 +===== Úprava vzhledu textu =====
 +  ; tučně : tučný text obalte dvojicí hvězdiček: ​ ''<​nowiki>​text **tučně** vysázený</​nowiki>''​ (text **tučně** vysázený)
 +  ; kurzíva : text kurzívou obalte dvojicí lomítek: ​ ''<​nowiki>​text //​kurzívou//​ vysázený</​nowiki>''​ (text //​kurzívou//​ vysázený)
 +  ; podtržení : podtržení nepoužívejte,​ slouží pro odkazy. V nouzi nejvyšší obalte text dvojicí spodních podtržítek:​ ''<​nowiki>​bezdůvodně __podtržený__ text</​nowiki>''​ (bezdůvodně __podtržený__ text)
 +  ; neproporcionálně (psacím strojem) : jako psacím strojem sází dvojice jednoduchých uvozovek (znak amerického apostrofu) ''<​nowiki>​text ''​stojově''​ sázený</​nowiki>''​ (text ''​stojově''​ sázený)
 +  ; <​BOOKMARK:​nowiki>​ignorování příkazů wiki : text, který má být vypsán přesně tak, jak je, anižby ho dokuwiki jakkoliv upravovala, uzavřete do html značek "​nowiki":​ ''<​nowiki><​nowiki>​Ignorujeme **dokuwiki**</​nowiki></​nowiki>''​
 +  ; škrtnutí textu : uzavřete text do HTML značky "​del":​ ''<​nowiki><​del>​škrtnutý text</​del></​nowiki>''​ (<​del>​škrtnutý text</​del>​) -- hodí se tehdy, když chcete upozornit na chybu nebo opravit dříve napsaný chybný úsek
 +  ; horní a dolní index : používejte HTML značky sup a sub (''<​nowiki>​a<​sup>​2</​sup>,​ b<​sub>​0</​sub></​nowiki>''​ je a<​sup>​2</​sup>,​ b<​sub>​0</​sub>​)
 +  ; nadpisy : nadpisy se obalují rovnítky, pod nimi je odřádkováno. Hlavní nadpis stránky/​sekce je z každé strany obalen 6 rovnítky, ostatní podnadpisy vždy o rovnítko z každé strany méně. (''<​nowiki>​====== Hlavní nadpis ======</​nowiki>''​)
 +  ; zalomení řádku uvnitř odstavce : používá se při sázení básniček, slok písní, apod. Použijte dvě obrácená lomítka a mezeru za sebou: ''<​nowiki>​zlomený\\ odstavec</​nowiki>''​ vytvoří zlomený\\ odstavec
 +  ; odrážky : napište od okraje dvě mezery (nutné!), pak hvězdičku,​ mezeru a text odrážky. Nižší úrovně odrážek pomocí dalších dvou mezer, viz příklad. Číslované odrážky se dělají stejně, jen místo hvězdiček je spojovník (pomlčka).
 +<​code>  ​
 +  * odr. 1
 +  * odr. 2
 +    * odr. 2.1
 +      * odr 2.1.1
 +    * odr. 2.2
 +  * odr. 3
 +</​code>​
 +  * odr. 1
 +  * odr. 2
 +    * odr. 2.1
 +      * odr 2.1.1
 +    * odr. 2.2
 +  * odr. 3
 +<​code>  ​
 +  - odr. 1
 +  - odr. 2
 +    - odr. 2.1
 +      - odr 2.1.1
 +    - odr. 2.2
 +  - odr. 3
 +</​code>​
 +  - odr. 1
 +  - odr. 2
 +    - odr. 2.1
 +      - odr 2.1.1
 +    - odr. 2.2
 +  - odr. 3
 +  ; seznam s definicemi : jako tento přehled, vytváří se jako odrážky: dvě mezery, středník, definované slovo, mezera, dvojtečka, mezera, definice... ''<​nowiki> ​ ; seznam s definicemi : jako tento přehled, vytváří se jako odrážky</​nowiki>'',​ používáme plugin [[doku>​plugin:​definitionlist|Definition list]]
 +  ; vodorovná čára : napište 4 spojovníky (pomlčky) vedle sebe na začátek řádku: ''<​nowiki>​----</​nowiki>''​
 +  ; kód v programovacím jazyce : uzavřete kód do HTML značky "​code",​ můžete přidat parametry (název jazyka, číslo 1 pro číslování řádků, a za "​|h"​ titulek), používáme plugin [[doku>​plugin:​code2|Code syntax]] ​
 +<​code>​
 + <​code c 1 |h Program "Ahoj světe">​
 +
 +#include <​stdio.h>​
 +
 +int main(int argc, char* argv[]) {
 +   ​printf("​Ahoj svete!\n"​);​
 +   ​return 0;
 +}
 + </​code>  ​
 +</​code>​
 +<code c 1 |h Program "Ahoj světe">​
 +
 +#include <​stdio.h>​
 +
 +int main(int argc, char* argv[]) {
 +   ​printf("​Ahoj svete!\n"​);​
 +   ​return 0;
 +}
 +</​code>  ​
 +  ; konverzace : ve stránce je možno vést konverzaci, jednotlivá tvrzení a odpovědi na ně (jako v e-mailu) lze odsazovat tak, že řádek začíná příslušným počtem znaků ">"​
 +<​code>​
 +Text
 +> odpověď
 +>> další reakce
 +> pokračování odpovědi
 +>> reakce na pokračování
 +</​code>​
 +Text
 +> odpověď
 +>> další reakce
 +> pokračování odpovědi
 +>> reakce na pokračování
 +
 +
 +===== Speciální znaky a smajlíky =====
 +  ; pomlčka : místo každé pomlčky pište vždy dva spojovníky (pomlčky na klávesnici -- takto: <​nowiki>​--</​nowiki>​)
 +  ; nezlomitelná mezera : místo mezery napiště obrácené lomítko a mezeru (''<​nowiki>​v\ lese</​nowiki>''​) nebo ''<​nowiki>​v~~SP~~lese</​nowiki>''​. Plugin [[doku>​plugins:​nbsp|NBSP]].
 +  ; smajlíky : se automaticky opravují... Nemají-li se měnit, musí se uzavřít do HTML značky nowiki :-)
 +  ; označení vynechaného nebo chybného textu : použijte "​smajlík Fix Me!", stačí napsat ''<​nowiki>​FIXME</​nowiki>''​
 +  ; šipky : automaticky se nahrazují některé kombinace znaků:\\ ''<​nowiki>​->​ <- <-> => <= <=> >> << -- --- 640x480 (c) (tm) (r)</​nowiki>''​ se nahrazuje za\\ -> <- <-> => <= <=> >> << -- --- 640x480 (c) (tm) (r)
 +  ; české uvozovky : se opravují automaticky po napsání "​uvozovek"​ na klávesnici
 +
 +
 +===== Odkazy =====
 +  * Odkazy **na cizí stránky**: ''<​nowiki>​[[http://​www.adresa.cz|Popis odkazu]]</​nowiki>''​ ([[http://​www.adresa.cz|Popis odkazu]]) -- všimněte si nutnosti napsat <​nowiki>​http://</​nowiki>​!
 +  * Odkaz na stránku uvnitř wiki: ''<​nowiki>​[[informatika:​site:​uvod|Počítačové sítě]]</​nowiki>''​ -- odkazuje na kategorii //​informatika//,​ podkategorii //site// a její úvodní stránku. Popis odkazu bude //​Počítačové sítě//.
 +  * Odkazy **na wikipedii**:​ stačí napsat "​wp>"​ pro českou a "​wpen>"​ pro anglickou ("​wpde>"​ německá) a za to odkaz na stránku. Např.: ''<​nowiki>​[[wp>​Jiří_Ignác_Linek|Skvělý český skladatel]]</​nowiki>''​ [[wp>​Jiří_Ignác_Linek|Skvělý český skladatel]] nebo ''<​nowiki>​[[wpde>​Truhenorgel|Was ist Truhenorgel?​]]</​nowiki>''​ [[wpde>​Truhenorgel|Was ist Truhenorgel?​]]
 +  * Odkaz **dovnitř stránky ve wiki**: je-li nutné odkázat na konkrétní místo dovnitř dlouhé stránky wiki, musí se nejprve vytvořit v požadovaném místě na cílové stránce umístění odkazu. Napište zde ''<​nowiki><​BOOKMARK:​popisek></​nowiki>''​. Odkaz na takové místo vytvoříte stejně jako odkaz na příslušnou stránku, jen za název stránky dopište ''#​popisek''​. Např.: ''<​nowiki>​[[wiki:​jakpsat#​nowiki|Příkaz nowiki]]</​nowiki>''​ způsobí odkaz [[wiki:​jakpsat#​nowiki|Příkaz nowiki]], pokud jsme na příslušném místě této stránky napsali ''<​nowiki><​BOOKMARK:​nowiki></​nowiki>''​
 +
 +Popisy odkazu (a s nimi i svislítko) lze vynechat, pak se jako popis zobrazí samotný odkaz. Stačí-li napsat přímo odkaz (adresu stránky, bez speciálního popisku), není nutné používat žádný příkaz, **dokuwiki odkaz v textu rozpozná** a sama zvýrazní. pokud je to nežádoucí,​ zabalte odkaz do HTML značky nowiki.
 +
 +===== Informační boxy, sloupce =====
 +Informační boxy a sloupce vytváří [[doku>​plugin:​wrap|Wrap plugin]], na jehož stránkách je detailní dokumentace. V menu nabízí své možnosti pod ikonkou krabice. Pár příkladů:​
 +
 +**Dva sloupce**
 +<​code>​
 +<WRAP group>
 +<WRAP half column>
 +Jeden sloupec
 +</​WRAP>​
 +
 +<WRAP half column>
 +Druhý sloupec
 +</​WRAP>​
 +</​WRAP>​
 +</​code>​
 +<WRAP group>
 +<WRAP half column>
 +Jeden sloupec
 +</​WRAP>​
 +
 +<WRAP half column>
 +Druhý sloupec
 +</​WRAP>​
 +</​WRAP>​
 +
 +**Důležitý box** na 80 % šířky stránky
 +<​code>​
 +<WRAP center round important 80%>
 +důležité
 +</​WRAP>​
 +</​code>​
 +<WRAP center round important 80%>
 +důležité
 +</​WRAP>​
 +
 +
 +===== Obrázky, videa a zvuky =====
 +
 +===== Tabulky =====
 +
 +===== Přikládání souborů ke stažení=====
 +
 +===== Speciální funkce =====
 +