Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


navody:kantori:dataprojektory-bezdratove

Bezdrátové vysílání na dataprojektory

Na GML lze kromě klasického připojení po drátu (nejčastěji HDMI kabelu nebo VGA kabelu) u některých dataprojektorů používat bezdrátové připojení. Z mobilu (Android, iPhone), z chromebooku (ChromeOS) z notebooku (Windows 10, MacOS). Přenáší se obraz i zvuk, ale zvuk putuje z dataprojektoru lištou zpět do velkých repráků na zdi.

Jde o dvě technologie: po síti (ke školní wifině, po školní síti zpět do daťáku) nebo přímým wifi připojením (rovnou k wifině, kterou vysílá dataprojektor).

Na dálku bez kabelu lze pouštět obraz do těchto dataprojektorů (třídy dle 2023/24):

  • U-FJ2 (U.1AF), U-FJ (U.4AF), U-FJ3 (U.2AF), U-AJ3 (U.5AV), U-BI, U-M (U.3A), U-ČJ2 (U.7AV), U-VV2 (U.4AV), U-FY3 (U.3AV), U-BI3 (U.6AV), U-ČJ (U.6AF), U-ZE (U.3A), Inf4, U-VV, U-FY … tyto daťáky lze oslovit jak přímým wifi připojením, tak po síti
  • TV-ZRCADLOVY-SAL, TV-JU1, TV-JU3, TV-JU4 … též (chytré) televize v zrcadlovém sále a třech fr. jazykovkách lze oslovit pouze přímým wifi připojením

Přesný přehled HDMI/VGA/wifi možností dataprojektorů najdete na Plánu GML s vyznačením techniky.

Přímé wifi připojení

Dataprojektor musí být spuštěn. :-) Mobil/notebook musí mít povolenou GPS (lokační služby) a povolenou wifi (lhostejno, zda je k nějaké wifině připojen, třeba ke GML_PROFESORI, nebo není). Daťák svítí svoji vlastní wifinu, která nemá s tou školní nic společného, po níž si s mobilem/notebookem povídají.

Přímé wifi připojení z Androidu

Každý Android službu Přenos obrazu umí. Netřeba nic nastavovat. Stáhnete shora roletku, kliknete na ikonu Přenos obrazu:

Android vyhledá všechny samostatně svítící wifi dataprojektory v dosahu, zobrazí jméno (například DATAK-FJ2). Po kliknutí na toto jméno rovnou zahájí přenos. Na dataprojektoru se vpravo dole objeví drobná hláška „Screen Mirroring…“ + jméno Vašeho androidího telefonu. Už vysíláte. Dataprojektor je nicméně nastavený tak, že sám nepřepne Source (čistě z bezpečnostních důvodů, vysílat do něj takhle může každý), čili na ovladači daťáku je nutno stisknout vpravo nahoře tlačítko Select source. Proskenují se všechny zdroje:

Zdroj Screen Mirroring se najde a zobrazí se plocha Vašeho androidu:

Na Androidu máte vlevo nahoře malý modrý piktogram , na který lze ťuknout a přenos obrazu ukončit.

Přímé wifi připojení z Windows 10

Počítač musí mít spuštěnou wifi, která může být připojená (např. ke GML_PROFESORI), ale nemusí.

Panel „PROMÍTAT“ lze získat kliknutím do oznamovací oblasti vedle hodin a volbou tlačítka Promítat:

Stejného efektu člověk ale dosáhne i tehdy, stiskne-li přímo kombinaci Win+P:

V panelu dole je třeba kliknout na Připojit k bezdrátové obrazovce. Vyhledává, po chvíli najde konkrétní dataprojektor:

Když na něj uživatel klikne, status se změní na „Připojeno - duplikovat“, už na dataprojektor vysíláte. Dataprojektor je nicméně nastavený tak, že sám nepřepne Source (čistě z bezpečnostních důvodů, vysílat do něj takhle může každý), čili na ovladači daťáku je nutno stisknout vpravo nahoře tlačítko Select source. Proskenují se všechny zdroje:

Zdroj Screen Mirroring se najde a zobrazí se plocha Vašeho počítače. Teoreticky lze na notebooku změnit režim projekce: z defaultní duplikace, kdy studenti vidí to samé co Vy, na rozšířená plocha, kdy studenti vidí „druhý monitor“ umístěný napravo vedle Vašeho prvního monitoru. Rozšířená plocha je výhodná například při prezentacích v Powerpointu, kdy na svém zařízení můžete mít tzv. režim prezentujícího.

Připojení po síti

Na Androidu/MacOS/Windows si nainstalujeme aplikaci – pro Epson dataprojektory jde o Epson iProjection na Google Play, na App Store, pro Windows a MacOS.

Aplikaci Epson iProjection spustíme. Jednou z možností je nechat zobrazit na dataprojektoru QR-kód, jednoduše stisknutím tlačítka LAN na jeho dálkovém ovladači, QR kód naskenujete a iProjection se rovnou připojuje, dataprojektor rovnou zobrazuje Vaši plochu. Druhou možností je znát adresu dataprojektoru, na něhož chcete vysílat (jde o adresu DATAK-FJ2.gml.local, DATAK-Fj.gml.local, DATAK-Fj3.gml.local, DATAK-Aj3.gml.local, DATAK-Biologie.gml.local, DATAK-M.gml.local, DATAK-Cj2.gml.local, DATAK-VV2.gml.local, DATAK-FY3.gml.local, DATAK-BI3.gml.local, DATAK-CJ.gml.local, DATAK-ZE.gml.local, DATAK-INF4.gml.local, DATAK-VV.gml.local, DATAK-FY.gml.local), kterou zadáte. Dataprojektor je též třeba přepnout na příslušný Source jménem LAN. Výhodou je, že s vysílacím počítačem fyzicky vůbec nemusíte být v místnosti, třeba ani v budově… :-)

navody/kantori/dataprojektory-bezdratove.txt · Poslední úprava: 25. 02. 2024, 06.12 autor: havlasekadm