Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informatika:maturita:17a

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
informatika:maturita:17a [27. 01. 2018, 20.40]
xsilling přeformulování, korekce
informatika:maturita:17a [13. 02. 2018, 20.00] (aktuální)
xsilling zvětšení use case nadpisu
Řádek 9: Řádek 9:
 Ve vývojovém diagramu se postupuje shora dolů a zleva doprava, lze však změnit směr užitím šipek. Ve vývojovém diagramu se postupuje shora dolů a zleva doprava, lze však změnit směr užitím šipek.
  
-Pro zápis diagramu používáme následující symboly:+Pro zápis diagramu používáme následující symboly ​(spolu s vnitřními popisy):
  
-  * **obdélník ​s popisem** – krok algoritmu +  * **obdélník** – krok algoritmu ​(příkazy – například i výpis) 
-  * **kosočtverec** – větvení postupu algoritmu podle splnění podmínky; ​lze použít i jako podmínku ​pro cyklus +  * **kosočtverec** – větvení postupu algoritmu podle naplnění podmínky; ​bývá (z hlediska ISO normy pro neimperativní paradigmata nesprávně) ​používán ​i jako podmínka ​pro cykly 
-  * **obdélník ​se zaoblenými rohy** – počátek nebo ukončení algoritmu+  * **zaoblený ​obdélník** – počátek nebo ukončení algoritmu
   * **obdélník se svislými čarami po stranách** – dodatečné podprogramy   * **obdélník se svislými čarami po stranách** – dodatečné podprogramy
-  * **rovnoběžník nebo lichoběžník** – vstup a výstup +  * **rovnoběžník** – vstup 
-  * **šestiúhelník** – cyklus+  * **obdélník s ořezanými rohy** – ohraničení kroků cyklu tak, aby byly ohraničeny neořezanými stranami (pro //for// a //while// je podmínka uvnitř horní hranice, pro //do while// uvnitř hranice spodní)
  
-{{:​informatika:​maturita:​250px-vyvojovy_diagram_zarovka.png?​500|}}+{{:​informatika:​maturita:​250px-vyvojovy_diagram_zarovka.png?​500 | Příklad vývojového diagramu}}
  
-==== Druhy algoritmů ====+==== Druhy vývojových diagramů ====
  
   * **document flowcharts** – řízení toků dokumentů   * **document flowcharts** – řízení toků dokumentů
Řádek 26: Řádek 26:
   * **system flowcharts** – řízení toků fyzické vrstvy nebo vrstvy zdrojů   * **system flowcharts** – řízení toků fyzické vrstvy nebo vrstvy zdrojů
   * **program flowcharts** – řízení toků v programu   * **program flowcharts** – řízení toků v programu
- 
- 
  
 ===== UML ===== ===== UML =====
Řádek 35: Řádek 33:
 Jedná se o grafický jazyk pro vizualizaci a návrhy programových způsobů. Podporuje objektově orientovaný přístup k analýze, ale již nespecifikuje metodiku funkce programu. Jedná se o grafický jazyk pro vizualizaci a návrhy programových způsobů. Podporuje objektově orientovaný přístup k analýze, ale již nespecifikuje metodiku funkce programu.
  
-====Účely UML====+==== Účely UML ====
  
-  * **Kreslení konceptu** – do diagramů se nakreslí podstatné věci před programováním.+  * **Kreslení konceptu** – do diagramů se nakreslí podstatné věci před programováním. Modelovací software jako Umbrello poté umožňuje generování šablony kódu podle UML konceptu.
   * **Kreslení detailních návrhů** – umožňují programátorovi lépe pochopit analytické zadání.   * **Kreslení detailních návrhů** – umožňují programátorovi lépe pochopit analytické zadání.
   * **Jako programovací jazyk** – kód spustitelný přímo z diagramů, v této souvislosti se často používá pojem MDA (model driven architecture).   * **Jako programovací jazyk** – kód spustitelný přímo z diagramů, v této souvislosti se často používá pojem MDA (model driven architecture).
- 
  
 ==== Základní dělení diagramů UML ==== ==== Základní dělení diagramů UML ====
  
-  * **Diagramy struktury** (tříd, objektů apod.) – zobrazují vnitřní strukturu programu. +UML umožňuje tvorbu několika typů diagramůkteré můžeme kategorizovat podle toho, jaké aspekty systému reprezentují:​
-  * **Diagramy chování** (use-case diagramy...) – zobrazují pouze vnější chování – toco uvidí běžný uživatel.+
  
-=== Use-Case diagramy ===+  * **Diagramy použití a chování** – zobrazují vnější chování systému a jeho funkce (use case diagramy). 
 +  * **Diagramy struktur** – zobrazují prvky, které musí být přítomny v systému, aby mohl správně fungovat, respektive jeho logickou strukturu (diagramy tříd, diagramy objektů, diagramy komponent). 
 +  * **Diagramy interakcí** – speciální druh diagramů chování, který se zaměřuje na znázornění toku dat a komunikace uvnitř modelovaného systému (sekvenční diagramy, komunikační diagramy). 
 + 
 +==== Use case diagramy ===
 + 
 +Doslova diagramy "​případů užití"​ – zobrazují funkcionalitu systému – pouze chování programu (nikoliv přesnou realizaci), a to přímo očima koncového uživatele. Diagram tedy pouze ukazuje, co má systém umět.
  
-Doslova "​případ užití"​ – zobrazují pouze funkcionalitu systému, chování programu, nikoliv přesnou realizaci, a to přesně tak, jak jej vidí uživatel programu. Diagram ukazuje, co má systém umět, ale nikoliv jak to bude zrealizováno. 
 Základní dva prvky diagramu jsou značky aktérů (actors – uživatelé) a případů užití (use cases – jednotlivé možnosti, které se aktérům nabízejí). Základní dva prvky diagramu jsou značky aktérů (actors – uživatelé) a případů užití (use cases – jednotlivé možnosti, které se aktérům nabízejí).
  
-{{:​informatika:​maturita:​usecase_diagram.png?​500|}}+{{ :​informatika:​maturita:​usecase_diagram.png?​500 | Příklad use case diagramu}}
  
 ==== Diagramy tříd ==== ==== Diagramy tříd ====
  
-Diagramy tříd se pak využívají k zobrazení tříd, jejich metod, atributů a vztahů mezi nimi.+Diagramy tříd se využívají k zobrazení tříd, jejich metod, atributů a vztahů mezi nimi.
  
 === Vztahy a značení === === Vztahy a značení ===
Řádek 68: Řádek 69:
   * **+** = public   * **+** = public
   * **−** = private   * **−** = private
 +  * **#** = protected
 +
 +{{ :​informatika:​maturita:​class_1.gif | Příklad diagramu tříd}}
 +
 +==== Diagramy objektů ====
 +
 +Diagramy objektů (nebo také instancí) fungují podobně jako diagramy tříd, ovšem zachycují stav běžícího systému v přesně daném momentu – nezobrazují třídy, ale jejich konkrétní instance, u kterých očekáváme,​ že by se v systému mohly za běhu vyskytnout.
 +
 +{{ :​informatika:​maturita:​objektovy.gif | Příklad diagramu objektů}}
 +
 +==== Sekvenční diagramy ====
 +
 +Sekvenční diagramy (také diagramy událostí) se starají o znázornění posloupného zasílání zpráv a požadavků mezi sledovanými objekty. Ty jsou znázorněny v horní části diagramu a vychází z nich svislé přerušované čáry (lifelines) indikující jejich existenci (při smazání končí znakem X). Následně se (zleva) posílají objektům požadavky pomocí šipek doplněných o název volané funkce. Šipky mohou být rovněž přerušované,​ v takovém případě však značí odpovědi na požadavky. Doba zpracování požadavků se znázorňuje obdélníky na lifeline.
  
-{{:​informatika:​maturita:​class_1.gif|}}+{{ :​informatika:​maturita:​sekvencni.png Příklad sekvenčního diagramu}}
  
informatika/maturita/17a.1517082047.txt.gz · Poslední úprava: 27. 01. 2018, 20.40 autor: xsilling