Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informatika:maturita:3a

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
informatika:maturita:3a [05. 10. 2021, 15.56]
xborosova1 [Bezeztrátová komprese]
informatika:maturita:3a [06. 10. 2021, 16.23] (aktuální)
xborosova1 [Reversibilní šifrování]
Řádek 28: Řádek 28:
 Mezi nejpopulárnější algoritmy patří komprese **LZ**, která dala základ algoritmům **LZMA** (využívaný programem 7zip), **LZSS** (WinRAR) a dalším. Nejběžnějšími bezeztrátově komprimovanými formáty jsou **FLAC** (audio) a **PNG** (obrázky). Mezi nejpopulárnější algoritmy patří komprese **LZ**, která dala základ algoritmům **LZMA** (využívaný programem 7zip), **LZSS** (WinRAR) a dalším. Nejběžnějšími bezeztrátově komprimovanými formáty jsou **FLAC** (audio) a **PNG** (obrázky).
  
 +{{ :​informatika:​maturita:​komprimace.png?​nolink&​500 |}}
  
  
Řádek 42: Řádek 43:
   * Symetrické   * Symetrické
   * Asymetrické   * Asymetrické
 +  * Hybridní
  
 === Symetrické šifry === === Symetrické šifry ===
Řádek 62: Řádek 64:
  
 {{ :​informatika:​maturita:​asymmetric-encryption.png?​nolink&​400 |}} {{ :​informatika:​maturita:​asymmetric-encryption.png?​nolink&​400 |}}
 +
 +Základem většiny systémů s asymetrickým šifrováním je šifra RSA, která je založena na principu obtížnosti faktorizace (rozkladu na součin) velkých čísel. K vytvoření a výměně sdíleného privátního klíče přes veřejné komunikační kanály se nejčastěji používá Diffieho–Hellmanova výměna klíčů.
 +
 +[[https://​cs.wikipedia.org/​wiki/​Diffieho%E2%80%93Hellmanova_v%C3%BDm%C4%9Bna_kl%C3%AD%C4%8D%C5%AF|{{ :​informatika:​maturita:​320px-diffie-hellman_key_exchange_cs_.svg.png?​350 |}}]]
 +
 +=== Hybridní šifry ===
 +Hybridní šifry se snaží eliminovat problémy předchozích dvou typů - u symetrických problém s přenosem klíče a u asymetrických dlouhou dobu a velkou náročnost výpočtu. U hybridního šifrování nejdříve zašifrujeme zprávu symetricky náhodným klíčem a pak samotný klíč zašifrujeme asymetricky a odešleme spolu se zprávou. Příjemce si nejdříve rozšifruje pomocí asymetrické šifry klíč a poté klíčem dešifruje symetricky zašifrovanou zprávu. Tento typ používá například protokol HTTPS.
  
 ==== Ireversibilní šifrování ==== ==== Ireversibilní šifrování ====
informatika/maturita/3a.1633442161.txt.gz · Poslední úprava: 05. 10. 2021, 15.56 autor: xborosova1