Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informatika:maturita:2a

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
informatika:maturita:2a [17. 09. 2020, 20.06]
xhrbac [UTF-8]
informatika:maturita:2a [30. 09. 2021, 15.15] (aktuální)
xbui2 [ASCII]
Řádek 9: Řádek 9:
 Byte je jednotka množství dat v informatice. Skládá se z 8 bitů, tudíž může reprezentovat například číslo od 0 do 255 nebo jeden znak. Jeden byte je v obvykle nejmenší objem dat, se kterým dokáže procesor přímo pracovat. Byte je jednotka množství dat v informatice. Skládá se z 8 bitů, tudíž může reprezentovat například číslo od 0 do 255 nebo jeden znak. Jeden byte je v obvykle nejmenší objem dat, se kterým dokáže procesor přímo pracovat.
  
-Dříve byte označoval skupinu 1-bitů, dnes je standard 8 bitů.+Dříve byte označoval skupinu 1-bitů, dnes je standard 8 bitů.
  
 Ve frankofonních zemích se někdy pro bajt používá značka o jako oktet (octet). Ve frankofonních zemích se někdy pro bajt používá značka o jako oktet (octet).
Řádek 94: Řádek 94:
  
 ==== ASCII ==== ==== ASCII ====
-ASCII je anglická zkratka pro American Standard Code for Information Interchange („americký standardní kód pro výměnu informací“). V podstatě jde o kódovou tabulku, která definuje znaky anglické abecedy a jiné znaky používané v informatice. Jde o historicky nejúspěšnější znakovou sadu, z které vychází většina současných standardů pro kódování textu přinejmenším v euro-americké zóně. Veškeré moderní znakové sady jsou s ASCII interoperabilní ​v rozsahu 0-127, tedy další znaky jsou v rozsahu 128-256.+ASCII je anglická zkratka pro American Standard Code for Information Interchange („americký standardní kód pro výměnu informací“). V podstatě jde o kódovou tabulku, která definuje znaky anglické abecedy a jiné znaky používané v informatice. Jde o historicky nejúspěšnější znakovou sadu, z které vychází většina současných standardů pro kódování textu přinejmenším v euro-americké zóně. Veškeré moderní znakové sady jsou s ASCII kompatibilní ​v rozsahu 0-127, tedy další znaky jsou v rozsahu 128-256.
  
 Prvních 32 znaků ASCII se nazývá kontrolní, a význam mnoha z nich je spíše historický,​ neboť ASCII původně ovládalo dálnopisy. V současnosti se hlavně používají tyto: Prvních 32 znaků ASCII se nazývá kontrolní, a význam mnoha z nich je spíše historický,​ neboť ASCII původně ovládalo dálnopisy. V současnosti se hlavně používají tyto:
Řádek 123: Řádek 123:
 V dnešní době je UTF-8 dominantní znakovou sadu používanou na World Wide Web. (Používá ji více než 50% všech webových stránek. World Wide Web Consortium (W3C) doporučuje používat primárně UTF-8 a Internet Mail Consortium (IMC) doporučuje,​ aby všichni e-mailoví klienti uměli zobrazit a vytvářet e-maily kódované v UTF-8.). V dnešní době je UTF-8 dominantní znakovou sadu používanou na World Wide Web. (Používá ji více než 50% všech webových stránek. World Wide Web Consortium (W3C) doporučuje používat primárně UTF-8 a Internet Mail Consortium (IMC) doporučuje,​ aby všichni e-mailoví klienti uměli zobrazit a vytvářet e-maily kódované v UTF-8.).
  
-Problémem UTF-8 je, že nelze přímo najít například 5. znak. Je potřeba postupně projít celý řetězen a počítat znaky, což dělá UTF-8 nepraktické pro reprezentaci řetězců při programování. Mnoho jazyků proto používá jiné kódování,​ například UTF-16, což tento problém ovšem řeší jen částečně. (Také je zde problém s definicí znaku kvůli kombinujícím znaků Unicode). ​+Problémem UTF-8 je, že nelze přímo najít například 5. znak. Je potřeba postupně projít celý řetězec a počítat znaky, což dělá UTF-8 nepraktické pro reprezentaci řetězců při programování. Mnoho jazyků proto používá jiné kódování,​ například UTF-16, což tento problém ovšem řeší jen částečně. (Také je zde problém s definicí znaku kvůli kombinujícím znaků Unicode). ​
informatika/maturita/2a.1600365992.txt.gz · Poslední úprava: 17. 09. 2020, 20.06 autor: xhrbac