Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


informatika:maturita:13a

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
informatika:maturita:13a [09. 12. 2014, 14.04]
rydloadm vytvořeno
informatika:maturita:13a [19. 02. 2021, 15.25] (aktuální)
rydloadm
Řádek 1: Řádek 1:
-*Žemla+====== Služby sítě: www, vyhledávání,​ sociální sítě ====== 
 + 
 +===== Definice ===== 
 + 
 +**World Wide Web** (český překlad – "​celosvětová síť"​) je označení pro soustavu propojených hypertextových dokumentů a jiných souborů, které jsou dostupné přes protokol HTTP. V češtině se slovem web označuje kromě sítě také konkrétní dokument (či soustava dokumentů),​ který je dostupný na webovém serveru, nebo internetové stránce. Umožnil přechod prakticky plně textového internetu do dnešní, vizuálně mnohem zajímavější a rozmanitější podoby. 
 + 
 +===== Historie ===== 
 + 
 +Autorem webu je Tim Berners-Lee,​ který v roce 1990 spustil první webový server info.cern.ch. Do webu zakomponoval několik důležitých konceptů, například Hypertext, URL nebo HTML.  
 + 
 +Prvním prohlížečem,​ který dokázal web využít, se stal roku 1993 Mosaic, byl sice velmi pomalý, ale i přesto započal masivní rozrůstání Internetu. Téhož roku také CERN vydal oznámení, že jejich technologii bude moci používat kdokoliv, a to zdarma a následně roku 1994 Tim Berners-Lee založil sdružení World Wide Web Consortium, které se dodnes stará o vývoj webových standardů. 
 + 
 + 
 +===== Protokol HTTP ===== 
 + 
 +HTTP je protokol používaný nejčastěji pro výměnu hypertextových dokumentů ve formátu HTML. Samotný protokol nepodporuje šifrování. Funguje na principu dotaz-odpověď. Uživatel pomocí např. internetového prohlížeče pošle serveru požadavek na dokument, server poté odpoví pomocí textu popisujícího výsledek (zda byl dokument nalezen, jakého je typu, jakou má velikost apod.) a následně pošle dokument. 
 + 
 +{{:​informatika:​maturita:​inf.png?​400|}} 
 + 
 +===== Protokol HTTPS ===== 
 + 
 +Jedná se o nadstavbu HTTP, která podporuje zabezpečení mezi serverem a klientem. Data jsou **šifrována** pomocí SSL nebo TLS (tzn. využití asymetrické šifry). Zabezpečení důležité hlavně při přenášení hesel, bankovních údajů apod. přes veřejný internet. 
 + 
 +**Průběh:​** 
 +  -  Obě strany si vygenerují klíče. 
 +  -  Obě strany si vymění veřejné klíče. 
 +  -  Dojde k ověření veřejných klíčů (např. pomocí certifikátu) – zamezení útoku Man in the middle. 
 +  -  Při úspěšném ověření následuje šifrovaný přenos souborů. 
 + 
 + 
 +===== Server ===== 
 + 
 +HW: Počítač sloužící k tomu, aby poskytoval dokumenty nebo služby přes síť.  
 +SW: Program realizující výměnu souborů a poskytování různých služeb. V Unixových systémech se používá označení Daemon, v prostředí Windows service. Webový server typicky poskytuje dokumenty a soubory pro klienta.  
 + 
 +==== Apache HTTP Server ==== 
 + 
 +Softwarový webový open source server. Podporuje velké množství funkcí a programovacích jazyků, některé jsou implementovány jako moduly rozšiřující jádro. Podporuje např. Perl, Python, PHP, šifrování přes SSL, TLS, proxy. Jedná se o momentálně nejpopulárnější SW Server. 
 + 
 +==== Apache Tomcat ==== 
 + 
 +Softwarový webový open source server, který je založen čistě na jazyku Java a vytváří ideální prostředí pro běh webových serverů napsaných v jazyce Java. 
 + 
 +==== Internet Information Services ==== 
 + 
 +Softwarový webový server vytvořený Microsoftem pro Windows. Podporuje HTTP, HTTPS, FTP a další protokoly. Je součástí Windows Server a dalších OS, kde ale není ve výchozím nastavení zapnut. Aktuální verze je IIS 8.5, u dřívějších verzí mohlo vlivem chyb docházet k ohrožení bezpečnosti,​ nyní bylo zabezpečení zvýšeno. Existuje i verze IIS Express, která je freeware a podporuje ji OS Windows XP a novější. Podporuje ale menší množství protokolů, rozšíření apod. 
 + 
 +==== nginx ==== 
 + 
 + 
 +===== Klient ===== 
 + 
 +HW: Počítač, který pomocí HTTP nebo jiného protokolu komunikuje se serverem. 
 +SW: Program umožňující tuto komunikaci. Nejčastěji k těmto účelům slouží webový prohlížeč,​ který je kromě komunikace také schopen zobrazovat webové stránky – soubory kódované v HTML a jiných jazycích.  
 + 
 +Mezi nejrozšířenější prohlížeče patří: 
 +  * **Internet Explorer**: Prohlížeč vyvíjený Microsoftem pro Windows 
 +  * **Safari**: Prohlížeč vyvíjený firmou Apple (dříve také dostupný pro Windows) 
 +  * **Mozilla Firefox**: multiplatformní svobodný prohlížeč fungující pod licencí EULA 
 +  * **Google Chrome**: multiplatformní prohlížeč společnosti Google, fungující pod licencí BSD 
 +  * **Opera**: freeware webový prohlížeč pro PC i přenosná zařízení,​ jehož zdrojový kód nelze upravovat 
 + 
 + 
 +===== Etapy vývoje obsahu webu ===== 
 + 
 +  * **Web 1.0** – pevný obsah, uživatel pouze jako čtenář/​divák  
 +  * **Web 2.0** – cca od roku 2004 – uživatel se již aktivně podílí na tvorbě obsahu webu (blogy, fóra, možnost komentovat obsah, sociální sítě, služby na sdílení foto/​video) 
 +  * **Web 3.0** – relativně malé aplikace, které jsou multiplatformní,​ sdílení aplikací, personalizace služeb, nárust videoobsahu,​ vše na cloudu 
 + 
 + 
 +===== Vyhledávání na internetu ===== 
 + 
 +  * **Katalogové vyhledávání**:​ používané hlavně dříve, méně efektivní, dokumenty/​stránky/​servery jsou klasifikovány do katalogů (např. tématicky – zpravodajství/​PC technika/​automobily/​zábava/​hry/​videa}... katalogy bývají budovány ručně, uživatel má možnost prohlížet katalogy, ale může procházet i hierarchii (např. zboží.cz, firmy.cz apod.). 
 + 
 +  * **Fulltextové vyhledávání**:​ automatické programy, které analyzují dokumenty a poté nalezená klíčová slova ukládají do své databáze. Např. Google, Seznam apod. 
 + 
 +===== Sociální sítě ===== 
 + 
 +Typický příklad obsahu pro "Web 2.0" – síť umožňující uživateli si vytvořit (soukromý/​veřejný) profil a komunikovat s dalšími uživateli, sdílet informace, fotky, videa. 
 +  * Facebook: nejpopulárnější sociální síť 
 +  * Twitter: zaměřený především na text – mikroblogy 
 +  * Instagram: zaměřený na fotografie 
 +  * LinkedIn: k pracovním účelům, navazování firemních kontaktů apod. 
 +  * Google+: konkurence Facebooku od Google 
 + 
 +==== Bezpečnost na sociálních sítích==== 
 + 
 +Bezpečnost obsahu na socíálních sítích je často diskutovaným tématem. Největší rizika jsou: 
 +  * Zneužití sdílených intimních dat, omezení soukromí uživatele – řešení: nesdílet žádná soukromá data, případně omezit jejich viditelnost pro veřejnost 
 +  * Možnost falešné identity, kterou budeme považovat za skutečnou – řešení: nenavazovat kontakty s cizími lidmi
informatika/maturita/13a.1418130280.txt.gz · Poslední úprava: 09. 12. 2014, 14.04 autor: rydloadm